Amoliti – rijetki primjerci amolita, dimenzija cca 0,8 x 0,1 x 1,2 cm
Boja: Sve
Tvrdoća : 4, 5–5
Gustoća: 2, 6-2, 85 g / cm3
Amolit se uglavnom sastoji od kalcijevog karbonata s nečistoćama željeza i silicijevog oksida. Može se sipati s nekoliko nijansi iste boje ili više desetaka boja odjednom, a što je šira paleta boja, to je veća vrijednost amolita.
Službeno, Amolit je Svjetska konfederacija za nakit prepoznao kao dragocjeni kamen tek 1981. godine, u isto vrijeme kada je započela komercijalna eksploatacija. Prema općeprihvaćenoj verziji riječi “amolit” – potječe od imena drevnih amonitskih mekušaca i grčkog “lithosa”, što znači “kamen”.
Ovaj optički fenomen se objašnjava činjenicom da kamen ima slojevitu strukturu, a tijekom njegovog nastanka djelomično je zamijenjen kalcijev karbonat (aragonit) piritom, kalcitom, kvarcom i željezom. Svjetlost, koja prolazi kroz mnoge slojeve minerala, opetovano se reflektira i lomi od njih – na taj način stvorena smetnja daje efekt promjene boje kamena pod različitim kutovima rotacije.
Prije svega, amonit je pogodan za vodene znakove horoskopa – Škorpion, Ribe i Raku. Kamen će također postati pomoćnik onima koji su po svojoj struci blisko povezani s elementom vode: mornarima, ribarima, roniocima.