Privjesak crveni jaspis – težine 25 grama, obrađen u oblik suze
Jaspis (varijetet kvarca)
SiO2
Nalazište: Francuska, Indija, Egipat, USA, Afrika, Venecuela
Boja: Crvena, žuta, zelena, smeđi, plavi, s crnim pjegicama itd.
Osnovni podaci: Kristalizira u trigonskom sustavu.
Tvrdoće je 7. Kriptokristalasti je varijetet kvarca, spada u kalcedone. Neproziran je.
Ne kala se i ima školjkast i iverast lom. Na plohama je staklastog, a na prijelomima masnog sjaja. Ima bijeli ogreb.
Ostali podaci: Spada u grupu kalcedona. Prema različitim bojama dobivenim od kromofornih inkluzija željeznog oksida ili hidroksida.
Osim izrade nakita brusi ga se u reljefe, izrađuju se razni ukrasni i umjetnički predmeti, pehari, vaze, posude i slično.
Zanimljivosti i alternativa (nema znanstvenih dokaza):
Crveni jaspis je kamen ratnika. Po teutonskoj legendi, u korice Zigfildovog čarobnog mača bio je umetnut crveni jaspis kako bi mu dao snagu.
Po tradiciji, crveni jaspis je bio jedan od najpopularnijih kristala za pravljenje pečata i amajlija, zato što je bio postojan i vrlo se lako gravirao. Marko Antonije je imao prsten – pečat kojim je prema romantičnoj legendi pečatio pisma koja je slao Kleopatri.
Drevni Egipćani upotrebljavali su crveni jaspis kao zaštitnu amajliju. Jaspis u bilo kojoj boji, a naročito crvenoj ili narančastoj ukazuje na to da možete riješiti bilo koji problem, a da ne budete agresivni u tome. Također je bio i simbol žene i plodnosti. Stari su narodi koristili su jaspis kod prizivanja kiše, a vjerovalo se da povećava mlijeko dojilja. Egipćani su crveni jaspis smatrali Izidinom krvlju, te je korišten za zaustavljanje krvarenja.